Pár postřehů z cest

V dubnu a v květnu 2017 jsem zase pobýval u rodiny ve Francii a v Izraeli. Účastnil jsem se i prvního kola francouzských prezidentských voleb.
Volil jsem François Fillona. V den druhého kola jsem už byl mimo Francii. Víme, že Emanuel Macron vyhrál s asi 65 procenty. Ale v červnu budou ještě parlamentní volby, tak nějaká naděje na úspěchy pravice snad ještě zůstává. A pak, jak napsala jedna novinářka: „ I když Le Penová prohrála v druhém kole, uspěla změnit francouzskou společnost. Volit krajní pravici už není něco, za co by bylo třeba se stydět. Le Penová je nyní vnímaná jako legitimní síla francouzské politiky.“
Přesto, můj celkový dojem z Francie byl spíše negativní. Měl jsem pocit, že francouzský národ ztrácí svou vlast, aniž by se vůbec snažil jí hájit. Paříž se stává africko-arabským městem se spoustou zahalených žen. Kdysi jsem se učil verše S.K. Neumanna:
Nejsi už Evropo, jako jsi bývala,
Když milost ducha na tě se smávala.
To básník napsal v roce 1937. Co by musel říkat dneska!
Ještě odpoledne v den prvního kola prezidentských voleb jsem letěl přes Cařihrad do Izraele. V Turecku jsem měl dlouhý čas mezi dvěma lety. Jel jsem z letiště do města. V Turecku jsem byl už kdysi v mládí. Tenkrát jsem tam žádné zahalené ženy neviděl. Teď jich tam bylo mnoho.
V Izraeli jsem pak cítil značné napětí. Během mého tamního pobytu zase došlo k události, která je tam už banální. Šestnáctiletá Arabka v Jeruzalémě zaútočila nožem na izraelského policistu. Ten ale ještě měl čas ji odrazit výstřelem a tak ukončil její krátký život. Je třeba vědět, že podobné chování mladých Arabek není většinou motivované ani náboženskou, ani národnostní nenávistí, nýbrž něčím zcela jiným. Když muslimská dorostenka přijde o panenství s někým, kdo zmizí, tak se pak už nemůže vdát a pro celou rodinu je to obrovská ostuda. Tak své špatné chování vykoupí hrdinskou smrtí a celá její rodina pak bude velmi respektovaná.
V Izraeli jsem se zájmem četl místní tisk, především deník v anglickém jazyce „The Jerusalem Post“.
Jestliže Evropan, který si nepřeje islamizaci své vlasti je označován jako nacista, tak jsem se dočetl, že člen Ústředního výboru palestinské vládnoucí strany Fatah Tawfik Tirawi nedávno prohlásil: „Hitler nebyl mravně zkorumpovaný, byl statečný!“ Tajemník Ústředního výboru strany Fatah Džibril Radžub zase řekl: „Kdybychom měli nukleární zbraň, ještě dneska bychom ji použili!“
dr. Martin Janeček

SOUHLASÍTE S NÁMI A CHCETE MÍT NEJNOVĚJŠÍ INFORMACE?
PŘIDEJTE SE K NÁM NA FACEBOOKU